Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Jak podaje piśmiennictwo specjalistyczne, na proces kontrolowanego oddawania moczu w sytuacji obciążenia pęcherza moczowego wpływ mają trzy główne czynniki:

– sprawne mięśnie dna miednicy, które pozwalają w sposób świadomy zamykać lub zwężać światło cewki moczowej,

– nieprzerwane więzadło łonowo – cewkowe na którym w trakcie wysiłku zagina się lekko obniżająca się wraz z pęcherzem cewka moczowa, co prowadzi do zamknięcia jej światła (na zasadzie odruchu bez użycia świadomości),

– odpowiedni stan odżywienia śluzówki cewki moczowej, która zwęża jej światło. Obniżenie stężenia hormonów płciowych po menopauzie wiąże się bezpośrednio z pogorszeniem odżywienia śluzówki i może tłumaczyć częste ujawnienie się nietrzymania moczu u kobiet właśnie po okresie przekwitania.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Na znajomości tych aspektów opera się odpowiednio celowane dla konkretnej osoby, a tym samym skuteczne leczenie zaburzeń oddawania moczu.

Orientacyjnie stopień nasilenia nietrzymania moczu lekarz może określić na podstawie dokładnie zebranego wywiadu stosując poniższą, trzystopniowa skale:

I stopień – WNM pojawia się w okolicznościach dużego i nagłego wysiłku fizycznego, silnego kaszlu i kichania,

II stopień – WNM pojawia się w okolicznościach wysiłku o średnim nasileniu – wchodzenie po schodach, sprzątanie, podskakiwanie, podbieganie,

III stopień – WNM pojawia się w okolicznościach małego wysiłku, spokojnego chodzenia, siedzenia a nawet podczas leżenia.

Leczenie zachowawcze – możliwe do przeprowadzenia w Nova Clinic stanowi element leczenia w każdym stopniu WNM, jednakże o ile w I i II stopniu jest leczeniem z wyboru to w III stopniu zaawansowania choroby jest leczeniem uzupełniającym, utrwalającym efekt leczenia operacyjnego. Nie ulega wątpliwości, że wraz z upływem lat występuje nasilenie uporczywych dolegliwości, niestety nie jest to proces który ma tendencję do samoistnego ograniczania się.

Kto zatem jest narażony na wystąpienie WNM? Grupą najbardziej narażoną są kobiety które: urodziły siłami natury dzieci o dużej masie urodzeniowej, kobiety które ciężko pracują fizycznie, osoby z nadwagą oraz kobiety w okresie okołomenopauzalnym a także młodsze kobiety z długoletnim wywiadem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, karmiące piersią, kobiety w połogu (związane jest to z obniżonym poziomem hormonów płciowych).

Nie bez znaczenia pozostają również czynniki genetyczne tj. rodzinna skłonność do utraty ilości kolagenu tj. białka odpowiadajacego za sprężystość i jędrność tkanek.

Zabiegi przeprowadzane w naszej klinice mogą pełnić funkcje protekcyjne – ochronne, jak również opózniające okres wystąpienie WNM a także ostatecznie zmniejszające jego stopień. W zależności od kwalifikacji, lekarz specjalista ginekologii używa w swojej pracy jedno z poniższych urzadzeń.

SonoCare tj. urządzenie wykorzystujące w swojej pracy nano – ultradźwięki o różnej częstotliwości. W zależności od potrzeby pacjentki i efektu, który chcemy osiągnąć, używamy właściwie dobranych parametrów. Już po pierwszym zabiegu widoczne są efekty, niemniej jednak w celu utrzymania tych rezultatów, powinno się wykonać serię 3 zabiegów i następnie zabieg powtarzający po około 6-12 miesiącach. Jest to zabieg zupełnie bezpieczny, który nie uszkadza tkanek.

Megapulse HF Fraxx marki Loktal tj. urządzenie wykorzystujące metodę radiofrekwencja. Zabieg przeprowadzony jest po zastosowaniu miejscowego znieczulenia nasiekowego (kremu znieczulającego) .Sam termin radiofrekwencja odnosi się do przemiennego prądu elektrycznego (prąd elektryczny okresowo zmienny). Zakres od 3 MHz do 30 MHz, w którym mieści się urządzenie marki Loktal, to zakres „High Frequency”, czyli wysokich częstotliwości. Dzięki elektrodzie Fraxx przy użyciu specjalnie dobranej dla pacjentki koncówki lekarz obkurcza ściany pochwy wokół cewki moczowej, w wyniku czego są one bardziej napięte i nie przepuszczają moczu. Podobnie jak w przypadku urządzenia SonoCare dla uzyskania satysfakcjonującego efektu niezbędne jest wykonanie serii 3-4 powtórzeń w miesięcznych odstępach czasu.

Z badań epidemiologicznych wynika, że na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpi prawie co czwarta kobieta w wieku od 18 do 48 lat i niemal 40% kobiet po ukończeniu 55 lat. Problem jest zatem bardzo powszechny, ale wciąż traktowany jako wstydliwy, przez co wiele osób nie zgłasza się z nim do lekarza. Tymczasem wysiłkowe nietrzymanie moczu, zwłaszcza w mało zaawansowanej postaci, można skutecznie leczyć lub skutecznie mu zapobiegać. Pomyślmy więc dziś o swoimi komforcie życia, nie doprowadzajmy do tego, żeby proste schorzenie ograniczało naszą codzienną swobodę 🙂