Właściwości kolagenu

Kolagen jest to białko syntetyzowane i produkowane z aminokwasów endogennych przez organizm ludzki w fibroblastach. Stanowi on około 30% wszystkich białek znajdujących się w ciele ludzkim. Jest głównym składnikiem skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych i rogówek oka.
Kolagen składa się z tzw lin. Prawoskrętne, rozciągnięte super helisy, które powstają z nawinięcia 3 pojedynczych lewoskrętnych łańcuchów polipeptydowych wokół własnej osi. Łańcuch zawiera 1500 aminokwasów. 30% stanowi glicyna, 20-25% prolina i hydroksyprolina. Taka potrójna helisa to tzw tropokolagen. Na końcu tej helisy są telopeptydy. Superhelisy są odporne n działanie proteaz. Degradacji ulegają pod wpływem kolagenazy.

W ciele człowieka znajduje się 29 typów kolagenu
Typ I znajduje się w skórze, tkance podskórnej, ścięgnach, kościach, tętnicach, rogówce i bliznach.
Typ II w chrząstce
Typ II z typem XI tworzy wspólne włókna

Pozostałe typy zwarte są w mięśniach szkieletowych, macicy, jelitach, mózgu, sercu, nerce.
Działanie i właściwości kolagenu:
– mechaniczne, powoduje on twardość, sprężystość, elastyczność i sztywność tkanek w których jest zawarty,
– wiąże wodę w tkankach,
– ma wpływ na krzepnięcie krwi,
– wpływa na regenerację tkanek i gojenie się blizn,
– ułatwia wchłanianie wapnia, magnezu i fosforu,
– zmniejsza aktywność enzymów odpowiedzialnych za zapalenie i ból.

Zastosowanie kolagenu w medycynie w chirurgii stomatologicznej, ortopedii i okulistyce do produkcji nici chirurgicznych, implantów kości, naczyń i skóry oraz w operacjach rogówki.

W ciągu roku wymianie ulega około 3 kg kolagenu zgromadzonego w ciele ludzkim. Synteza kolagenu maleje już od 25 roku życia. Po 50 roku życia zauważa się znaczący spadek zawartości kolagenu w ciele ludzkim. Po 60 roku życia kolagen nie jest już produkowany w ciele ludzkim, dlatego należy pamiętać o jego suplementacji.
Brak kolagenu w ciele ludzkim pogarsza jakość skóry, kości, chrząstek, stawów, kręgosłupa oraz powoduje wypadanie włosów. Dlatego tak ważna jest suplementacja kolagenu w każdym wieku.

dr n. med. Marek Rodzeń, Specjalista Chirurgi Ogólnej, Specjalista Chirurgii Onkologicznej, Certyfikowany Lekarz Medycyny Estetycznej