SKRÓCONE WĘDZIDEŁKO JĘZYKA (ANKYLOGLOSSIA)

Czym jest wędzidełko?

Wędzidełko języka jest to włóknisty, miękki twór pokryty błoną śluzową, łączący dolną częścią języka z dnem jamy ustnej. Wędzidełko języka jest prawidłowo rozwinięte, gdy pozwala na swobodne uniesienie języka ku górze oraz poruszanie języka na boki. Pierwsze sygnały, ze wędzidełko zbudowane jest nieprawidłowo pojawiają się tuż po urodzeniu, gdy dziecko ma problemy ze ssaniem piersi, rani brodawki, odmawia ssania, „walczy z piersią”, odgina głowę i całe ciało, płacze przy próbie przystawienia do piersi. Karmienie trwa długo i jest nieefektywne, skutkuje to niepełnym opróżnianiem piersi, małymi przyrostami masy ciała, stanami zapalnymi piersi, spadkiem ilości mleka po ustabilizowaniu się laktacji, a w konsekwencji zakończeniem karmienia piersią.

Wyróżniamy 4 typy krótkiego wędzidełka języka:

1. od samego czubka języka do dolnego wału dziąsłowego

2. 2-4 mm od czubka języka do dolnego wału dziąsłowego lub tuż za nim do dna jamy ustnej

3. od środkowej części dolnej powierzchni języka do środka dna jamy ustnej

4. podśluzówkowe, grube, włókniste, nieelastyczne

Przy wyżej wymienionych problemach należy skonsultować się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym, neurologopedą, lekarzem neonatologiem lub pediatrą.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg podcięcia krótkiego wędzidełka języka (frenulotomii) u noworodków wykonuje się bez znieczulenia, u dzieci starszych można zastosować znieczulenie miejscowe, powierzchniowe. Wskutek podcięcia wędzidełka u podstawy języka powstaje rana w kształcie rombu, którą pozostawia się otwartą. Krwawienie jest zwykle minimalne i samoistnie ustaje w ciągu 3-5 minut. Po podcięciu dziecko można przystawić do piersi. Zaleca się wykonywanie kontroli rany poopercyjnej palcem w celu zapobiegania wytworzeniu się zmian bliznowatych. Ponadto zalecana jest kontrola u neurologopedy, który zaleci wykonywanie odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Dzieci, które przeszły zabieg podcięcia wędzidełka języka
w Nova Clinic w Lesznie