Badanie piersi

Wiele kobiet podczas przypadkowego dotykania piersi lub celowego ich samodzielnego comiesięcznego badania wykrywa sobie zmiany w obrębie gruczołów piersiowych. Od ich wykrycia kobieta żyje w stresie i strachu, że może być to rak. W piersi jest wiele zmian łagodnych, które są dość często wyczuwalne palpacyjnie – należą do nich torbiele, gruczolako – włókniaki, tłuszczaki, kaszaki, powiększone węzły chłonne wewnątrzpiersiowe. Czasami zdarza się, że guzem może być rak. Jednak na pocieszenie trzeba stwierdzić, że tylko co 4 wykryty guzek w piersi to rak.

W ostatnich czasach świadomość kobiet dotycząca badania piersi znacznie wzrosła co powoduje , że kobiety już od dwudziestego roku życia przychodzą na badanie USG piersi. Często nie wiedzą, czy wykonać USG czy mammografię a może rezonans? Są pewne kanony powielane przez lekarzy onokologów, radiologów, ginekologów lub wykonujących badania USG,  kiedy i co jaki czas należy wykonać badanie USG lub mammografię lub rezonans. A więc  po kolei.

USG piersi powinna wykonać każda kobieta po 20 roku życia jako badanie profilaktyczne, a także kobieta, która zamierza przyjmować leki antykoncepcyjne lub która planuje ciążę. W przypadku braku zmian w piersiach badanie powinno być powtarzane co 12 miesięcy i wykonywane 3-5 dni po miesiączce. W przypadku stwierdzenia zmian w piersi, to lekarz wykonujący badanie ustala kiedy należy wykonać kontrolne badanie. W młodym wieku piersi mają budowę gruczołową lub gruczołowo – tłuszczową i w tym przypadku wystarczy samo badanie USG. U osób z dodatnim rodzinnym wywiadem onkologicznym (tzn mama, babcia, ciocia, siostra -chorowały na raka piersi) powinno się wykonać dodatkowo mammografię, wcześniej niż standardowo w 50 roku życia. Profilaktycznie u osób zdrowych, bez wywiadu nowotworowego wykonuje się badania mammograficzne w ramach refundacji NFZ od 50 do 69 roku życia co 2 lata. Równocześnie w tym okresie zaleca się wykonywanie badań USG piersi naprzemiennie z mammografią.

dr n. med. Marek Rodzeń, Specjalista Chirurgi Ogólnej, Specjalista Chirurgii Onkologicznej, Certyfikowany Lekarz Medycyny Estetycznej